Mikonos Yolcusu Kalmasın

14 Temmuz 2017
CortinaMikonos,Yunanistan

Eğlencenin Doruğu

Mikonos, Kikladlar (Halkalar) diye geçen adalar topluluğunun bir üyesi. Kışın 10 bini bulmayan nüfus, yazın 100 binin üzerine çıkıyor. Ada yer gök şapel dolu. Bazı aileler kendi ibadetleri için bu küçük kiliseleri yaptırıp aynı zamanda mezarlık olarak kullanmışlar. 85 kilometrelik adada mobilet ya da jip kullanarak dolaşmak en akıllıca iş. Taksi için 22400’ü tuşlayabilirsiniz. Pire’ye sadece 180 kilometre uzaklıkta bulunan adaya feribot ya da uçakla gidebilirsiniz. Adadaki küçük havalimanından şehir merkezine giderken Chora (Hora) tabelalarını takip edin.

Kato Myli, Mikonos

Kato Myli, Mikonos

Plaj, yemek ve eğlence dışında ne yaparım diyenler adanın merkezinde Little Venice diye bilinen ve eskiden kaptanların oturduğu evlerin olduğu bölgede bir kahve için, ardından da Kato Myli’deki değirmenlerin önünde resim çektirin. Alışveriş için günün erken saatleri ya da gecenin geç saatleri uygun. Adanın en güzel dükkanları Matoyiannia Sokağı’nda bulunuyor. Merkezdeki en iyi kuyumcu ise dünyaca ünlü İlias Lalaounis. Troya ve Bizans mücevherlerinden esinlenerek hazırlanan koleksiyonlar ilginç. Unutmayın aşağıdaki tüm telefon numaralarının önüne +3022890 eklemeniz lazım.


Plajlar

Adanın yeni gözdesi Scorpios’a (29250) muhakkak uğrayın. Zevk, vizyon ve profesyonellik bir araya gelince çok büyük paralar harcamadan ortaya süper işletmeler çıktığını göreceksiniz. Plajın en güzel özelliklerinden biri de kapıda güvenlikçi terörü olmaması ve arabanızı park eden görevlinin "Gönlünüzden ne koparsa" demesi. Akşamüstü partileri 18.30'dan gece yarılarına kadar sürüyor. Restoranı da çok başarılı.

Super Paradise, Mikonos

Super Paradise, Mikonos
Süper Paradise adı üzerinde cennet gibi bir plaj. Kendinizi Ege’nin sularına bırakın. Akşamüstü partileri çok kalabalık ama gelen kitle daha ortalama. Eğlence zamanı shot’lar havada uçuşuyor. En gözde olan ise barmenleri barın üzerine yatırıp şampanya ile yıkamak! Plajın devamındaki Jackie O muhteşem manzaralı bir tesis. Akşamüstü içkinizi burada alın. Gösteri yapan drag queen’ler eğlenceyi doruğa taşıyorlar.

Mikonos, Yunanistan

Mikonos, Yunanistan
Nammos Plajı (22440) Yunanlı ünlülerin mekanı, dolayısıyla etraf paparazzi kaynıyor. Rezervasyonsuz giden kapıda kalabilir. Bu arada tüm şezlonglar üst üste, iğne atsan yere düşmüyor, denizin içinde bile şezlong var ama amaç da bu değil mi? Restoranı çok gözde, masaların üstünde vur patlasın, çal oynasın tarzı eğlence var.
Güzel Alan anlamındaki Kalo Livadi son yılların en popüler plajı. Gençlerin uğrak yeri olan Sol y Mar (71745) ile yemekleriyle ön plana çıkan Sol y Sombra (72315) bu plajdaki en güzel kulüplerden. Hem denize girin hem eğlenin. Sakin ve salaş bir plaj için Panormos’a uğrayın. Ne artist takımı ne çılgın gençlik ben sadece doğa istiyorum diyenlere Panormos doğru adres ayrıca iyi bir restoranı da var.  


Restoranlar

Spilia Restaurant’a muhakkak uğrayın, yeryüzünde cennetin adreslerinden biri. Avakadolu karides sote, beyaz şarap soslu midye, deniz kestanesi ve ıstakoz spagettisi şahane. Muhteşem bir plaj olan Ftelia'ya da bulunan Alemagou Restaurant'ı ve Kiki’yi gene öğle yemeği için tavsiye ederim. Gelen kitle, müzik ve yemekler gayet iyi. Türklerin hakimiyetindeki Nammos gibi bir gör-görül mekanı da değil. Akşam için Hakkasan’ın açtığı Ling Ling (22515) adadaki en gözde yerlerden biri. Yan komşu Interni’de (26333) çok şık bir mekanda lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Yel değirmenlerinin altındaki Sea Satine (24676) deniz ürünlerinde başarılı. 02.00 gibi alkol duvarı aşılınca insanlar masaların tepesinde dans ediyor. Nikos ise fiyatları makul olan bir taverna. Avra (22298), Nautilus (27100) ve Katrin (22169) adada akşam yemeği için sevdiğim yerler arasında bulunuyor. Yemek sonrası Remezzo’da (25700) bir kadeh içkiyle geceye devam edebilirsiniz. Manzara, dekor ve ambiyans dorukta. La Bikina, Astra, Güzel, Moni ve Skandinavian adanın popüler gece mekanları arasında bulunuyor.

Mikonos, Yunanistan

Mikonos, Yunanistan


Oteller

Myconian Collection (www.myconiancollection.gr) gurubunun adada Türklerin düğün yapmak için de tercih ettiği çok şık beş oteli var. Dördü koylarda K ise şehir merkezinde yer alıyor. Cavo Tagoo (23692; www.cavotagoo.gr) beyazın bol kullanıldığı rüya alemi gibi bir otel. 40 metre uzunluğundaki sonsuzluk havuzunun yanı keyfin en doğru adresi. Belvedere (25122; www.belvederehotel.com) pahalı ve şık bir otel. Merkezde yer alıyor. Santa Marina ve Petasos Hotel ise sosyetenin özellikle tercih ettiği adresler. The Elysium (23952; www.elysiumhotel.com) gaylerin ağırlıklı olduğu bir tesis ama özellikle günbatımında manzarası müthiş ve 21.00’daki gösteri çok eğlenceli.

Mikonos, Yunanistan

Mikonos, Yunanistan
SAFFET EMRE TONGUÇ
Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

Gerek mesleki, gerek şahsi ilgimden dolayı 130 civarında ülkeye seyahat etti. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife gibi dergilerde yazılar yazıyor. Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yurtdışı yayınlarında yer aldı. Fotoğrafları 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. İlk fotoğraf sergisini 2007 yılında açtı. Tasarımlarını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler 20 civarında dergide yer aldı...

100 binden fazla satan İstanbul Hakkında Her Şey adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu. NTV’de yayınlanan “Paha Biçilemez İstanbul” programı kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaştı ve çok sayıda ödül kazandı.

İstanbul’da hem Türkçe hem de İngilizce özel geziler yapıyor. Kapalıçarşı, Fener-Haliç-Balat, Karaköy, Galata-Beyoğlu, Taksim-Cihangir-Çukurcuma, 7 Tepe 7 Cami gibi birçok farklı gezide kapalı olan mekanları özel olarak açtırıyor. Kral ve kraliçelere hizmet veren özel bir yat ile yaptığı erguvan ve dolunay turları çok seviliyor. “Yılın Gezi Yazarı” “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” “En İyi Turizm Yayını” gibi farklı dallarda 17 ödül aldı ve çoğu İstanbul ile ilgili olan 16 kitap yazdı.

Aralarında Oprah Winfrey, Martha Stewart, Madeleine Albright, Colin Powell, Robert Redford,Calvin Klein, Kevin Spacey, Billy Crystal, Bob Geldof ve Rory Gates gibi kişilerin bulunduğu 100'den fazla önemli isme İstanbul'u anlattı.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr