Çizmenin En Altı, Sicilya’nın En Lüksü

22 Haziran 2017
CortinaSicilya

 

Çizmeyi aşıp kuzeye çıkmış olabilirsiniz fakat Sicilya'yı görmeden İtalya resmi tamamlanmaz. Sicilya uzun yıllar Arabından Fransızına farklı kültürlerin etkisinde kalmış, kendi kültürünü yaratmış oldukça sofistike ve özgün bir bölge. Adalıların konuştukları İtalyancayı Romalı bile zor anlar. Romantik, salaş ara sıra lüks ama samimidir ve keşfedilmeyi kesinlikle hak eder.

Sicilya

Sicilya

*İtalya’da tatil planlayanlara ilk tavsiyem Ağustos'u tercih etmemeleri. İtalyanlar Ağustos'ta ferragosto dedikleri uzun bir tatile giriyor ve bütün sahilleri işgal ediyorlar. Mayıs, Haziran ve Eylül Sicilya için en uygun aylar.

Palermo,Sicilya

Palermo, Sicilya
*Sicilya'daki şehirlerden biri olan Catania'ya artık direkt uçabiliyorsunuz. Sicilya'da görülecek çok şey var, ya 8-9 gün ayırıp tamamını gezin ya da ikiye bölün. Önceliği Catania-Taormina-Siracusa-Ragusa’ya verin sonra da rotayı Palermo- Cefalu’ya çevirin.

Catania, Sicilya

Catania, Sicilya
*Catania'dan bir saat uzaklıktaki Taormina Avrupa’da en sevdiğim küçük ölçekli yerlerden biri. Etna Yanardağı manzaralı bu güzel kasabada Grand Hotel Timeo'da (www.grandhoteltimeo.com) kalmanızı tavsiye ederim. Aynı manzarayı daha uygun bir fiyata seyretmek isterseniz Hotel Villa Belvedere (www.villabelvedere.it) de çok keyifli ve özel bir tesis.

Taormina, Sicilya

Taormina, Sicilya
*Günü birlik bir Etna Yanardağı turu ve şarap tadımı yapın. Bu civardaki Ortigia Adası bir efsane. Siracusa'ya gitmenizi hararetle öneririm. Rüya gibi bir şehir, etrafında denize girilecek güzel koylar var. Oradan mutlaka Noto kasabasına geçin. Noto, Unesco’nun koruma listesinde bir yer ve Barok mimarinin en hoş örneklerinden biri. Benim gibi tatlı düşkünüyseniz cennete düştünüz demektir. Kalori hesabı yapmadan mutlaka tatlıları deneyin.
*Plajları sorarsanız İtalya'da Türkiye kadar güzel bir deniz yok. Isola Bella görsel olarak hoş ama kayalardan denize giriyorsunuz. Lido Mazzaroya da Mortelle plaj için tavsiye edeceğim yerlerden biri.
*Catania'ya bir saat uzaklıkta Lipari Adaları bulunuyor. Eolie Adaları diye geçen bu takımadalarda Lipari'yi üs olarak kullanıp diğer adalara gidip gelebilirsiniz. Lipari'deki Villa Enrica güzel adreslerden biri.


Taormina’nın lezzet mekanları

*Akşam yemekleri için Michelin yıldızlı restoranlar var ama kasabanın dışındalar oysa Taormina havası solunması gereken bir yer. Bu nedenle daha yerel ve keyifli yerleri önereceğim. Öncelikle saat 19.00 gibi aperitovo dedikleri akşamüzeri içkisi için Grand Hotel Timeo'nun barına gidin. İtalyanların “Dolce Vita” dedikleri Tatlı Hayat’ın ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Taormina, Sicilya

Taormina, Sicilya
*Akşam yemeği için mutlaka portakal ve limon ağaçları altında bulunan A’ Zammara'ya uğrayın. Ristorante Shelter'da çok lezzetli makarna ve pizzaların tadını çıkarın. Maffei's ise kapalı bir bahçe içinde hoş bir mekan. Bunun dışında çok şık alternatifler olan Casa Grugno ve La Giara'ya gidebilirsiniz. Ayaküstü bir şey atıştırmak için Ristorante Al Paladino da çok keyifli bir yer. Sahibi serviste, karısı içeride mutfakta çalışıyor. Son derece sıcak bir mekan. 9 Aprile Meydanı’ndaki Wunderbar Caffe'ye yemek sonrası uğrayın. Arkada hafif bir caz müziği çalarken tatlıları deneyin, özellikle de semifreddo alla mandorla’yı. Sicilya’ya özgü bir tatlı olan ve kahvaltıda da yenen granite’nin tadına bakmak için mutlaka Bam Bar'a uğrayın.
SAFFET EMRE TONGUÇ
Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

Gerek mesleki, gerek şahsi ilgimden dolayı 130 civarında ülkeye seyahat etti. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife gibi dergilerde yazılar yazıyor. Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yurtdışı yayınlarında yer aldı. Fotoğrafları 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. İlk fotoğraf sergisini 2007 yılında açtı. Tasarımlarını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler 20 civarında dergide yer aldı...

100 binden fazla satan İstanbul Hakkında Her Şey adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu. NTV’de yayınlanan “Paha Biçilemez İstanbul” programı kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaştı ve çok sayıda ödül kazandı.

İstanbul’da hem Türkçe hem de İngilizce özel geziler yapıyor. Kapalıçarşı, Fener-Haliç-Balat, Karaköy, Galata-Beyoğlu, Taksim-Cihangir-Çukurcuma, 7 Tepe 7 Cami gibi birçok farklı gezide kapalı olan mekanları özel olarak açtırıyor. Kral ve kraliçelere hizmet veren özel bir yat ile yaptığı erguvan ve dolunay turları çok seviliyor. “Yılın Gezi Yazarı” “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” “En İyi Turizm Yayını” gibi farklı dallarda 17 ödül aldı ve çoğu İstanbul ile ilgili olan 16 kitap yazdı.

Aralarında Oprah Winfrey, Martha Stewart, Madeleine Albright, Colin Powell, Robert Redford,Calvin Klein, Kevin Spacey, Billy Crystal, Bob Geldof ve Rory Gates gibi kişilerin bulunduğu 100'den fazla önemli isme İstanbul'u anlattı.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr