Adatepe isimli bir vaha, Bördübet adında bir cennet

29 Mart 2017
CortinaAdatepe, Çanakkale

Kaz Dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hâkim bir konumda bulunan Adatepe, SİT alanı içinde bulunduğundan Türkiye’nin en iyi korunmuş köylerinden biri. Göz kirliliğine sebep olur diye binalarda klima ünitesine bile izin verilmiyor. Burası adeta kurtarılmış bir bölge, çoğu Rumlardan kalan 550 evin büyük bir kısmı restore edilmiş.

Küçükkuyu’dan tepeye iki kilometrelik bir yolu çıktığınızda İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek yerine gelmiş bulunuyorsunuz. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan köyün girişinde Zeus Altarı’nı göreceksiniz. 750 metrelik yolu yürüdüğünüzde olağanüstü bir manzaraya sahip bir tepede kendinizi dünyanın hakimi gibi hissedeceksiniz. Mitolojiye göre ilk güzellik yarışması Kaz Dağları olarak da bilinen İda’da düzenlenmiş. Zekâ, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena üç adaydan biriymiş. Birinci olamamış ama temsil ettiği özelliklerin bir kısmını buraya aktarmış sanki. Büyüleyen doğası ile İda Dağları sanatın ve barışın her an hissedildiği eşsiz yerlerden biri. Güzelliği ile en yeteneksizi bile şair yapabilen İda yaşama bakışınızı değiştirecek güce de sahip.

Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı

Adatepe’nin meydanındaki asırlık çınar altındaki kahveler sizi nostaljik bir yolculuğa çıkartacak. Adını köyün efsanevi güzelinden alan Refika en iyi kafe. Edremit Körfezi manzarasına organik ürünlerden oluşan bir kahvaltı, limonata, köy yoğurdundan yapılma ayran ve son zamanlarda yediğim en güzel dondurma eşlik ediyor. Köy Meydanı’nın yanında eskiden kilise varmış. Rumlar mübadelede gidince taşlarından Taş Mektep’i (0 286 752 59 99, www.tasmektep.com) yapmışlar. Burada kişisel gelişim için çok sıra dışı atölyeler ve seminerler düzenleniyor. Zeytinyağının yolculuğuna tanıklık etmek için Küçükkuyu’da bulunan Adatepe Zeytin Yağı Müzesi’ne de (0286 752 1303, www.adatepe.com) bir uğrayın.

Adatepe, Çanakkale

Adatepe, Çanakkale

Kaz Dağları’ndaki İda Blue Hotel (0286 752 10 45, www.idablue.com.tr) son zamanlarda gördüğüm en iyi butik otellerden biri. Edremit Havaalanı’ndan otel 40 dakika sürüyor. Otelin mavi kapısından adım attığınız andan itibaren huzur dolu bir vaha sizi karşılıyor.

İda Blue Hotel

İda Blue Hotel

İda Blue Hotel

Adatepe, Çanakkale

Koca bir bahçede ağaçların arasına 100 civarında farklı Ege bitkisi dikilmiş. Otel üç ev ve dokuz odadan oluşuyor. İster oda ister ev olarak kiralıyorsunuz. Her evin çok şık döşenmiş salonları var. İç mimari Jeffrey Tucker ve Alba Lingardi’ye teslim edilmiş. Yöredeki eski mobilyalar ve eserler alınıp elden geçirilmiş, Osmanlı parçalarıyla uyum içindeki el yapımı mobilyalarla sade şıklık sağlanmış. İnce bir zevk her tarafa hakim, fonda hafif bir müzik çalıyor.

İda Blue Hotel

İda Blue Hotel

Kendinizi çimenlere bırakıp hayallere dalıyorsunuz. Kahvaltı müthiş bir şölen, lezzetler parmak yedirten cinsten. Servisteki personelin güler yüzleri harika bir evde ağırlandığınız hissini uyandırıyor. Lezzetli yemekler tatilinize ayrı bir keyif katıyor. Yemeklerin bazı malzemeleri bahçeden toplanıyor. Otelin tanıtımı için pek çaba sarf etmiyorlar, memnun kalan dostlarına söylüyor. Dolayısıyla şimdiden toplumun tanıdık isimlerinin gizli mekanı gibi olmuş. Burası aşağıdaki sahildeki karmaşadan çok uzak bir mabet dolayısıyla içeri girdikten sonra dışarıya çıkmak istemiyorsunuz. Ayrıldığınızda yüreğinizde çalan şarkı “Kalbim Ege’de kaldı” oluyor.

Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı

İda Blue Hotel

İda Blue Hotel

0’dan 1726’ya Sarıkız Zirvesi

İlkbahar ve sonbahar Kazdağları’nda yürüyüş yapmak, göletleri ve şelaleleri keşfetmek için en güzel zaman. 12 ay açık olan otelin dünya tatlısı rehberi Oğuz ile deniz seviyesinden başlayıp 1726 rakımında bulunan Sarıkız’a kadar yürümek ve ondan Sarıkız efsanesi dışında yolda gördüğünüz flora ve fauna hakkında bilgi almak çok ilginç. İda Blue’nun en sıra dışı servislerinden biri dileyenler misafirlere motor yatlarıyla Ayvalık ve Cunda’nın tertemiz sularında serinleme imkanı vermesi. Aynı tekneyle Midilli Adası’na gitmek de mümkün. Teomida (0266 426 11 61, www.teomidahotel.com) ve İda Costa (0286 764 00 10, www.idacosta.com) bu bölgede kaldığım ve beğendiğim diğer iki otel. Onları da bir inceleyin derim. İyi balık yemek için ise Gulet ve Hasanaki restoranlarını tavsiye ederim. Bu arada Kaz Dağları’ndayken Assos’a da gidin. Yunancada anlamı “birinci” demek olan kentin en yüksek noktasındaki Athena Tapınağı’nda oturun. Sonra sahile inin ve kafelerde temiz havayla bezenmiş bir ortamda keyif yapın.


Kuş yatağı Bördübet

Datça’ya giderken yolun sağında Gökova Körfesi’nde, Bördübet isimli bir cennet var. İngilizler bakmışlar etraf kuş dolu, buraya Bird Bed yani kuş yatağı demişler. Dilimiz dönmeyince İyon’u Yunan yapmamız misali buna da Bördübet demişiz! Bu yaz Adatepe gibi en çarpıldığım yerlerden biri oldu Bördübet. Doğası müthiş. Ben Golden Key Hotel’de(0252 436 92 30, www.goldenkeyhotels.com) kaldım. Ormanın içinde bir dere düşünün, etrafta da doğayı bozmayan küçük evler.

 

Bördübet, Marmaris

Bördübet, Marmaris

Bördübet, Marmaris

Bördübet, Marmaris

Gözünüzü yeşilden alamıyorsunuz. Etrafta kuğular, tavşanlar ve kazlar dolaşıyor. Bir sandala biniyorsunuz sizi dereden Ege Denizi’ne çıkartıyor ve bir adaya götürüyor. Orada denize giriyorsunuz. Yemekler muhteşem, hele bir lahmacun var ki dillere destan. İki giyinip kendimi göstereyim derseniz çok mutsuz olacağınız bir yer Bördübet. Herkes kendi havasında. O yüzden de yanınızda eski bir başbakanın eşi ya da ünlü bir işadamının karısı güneşleniyor ama kimsenin umurunda bile değil. Mekanın büyülü havası kişisel gelişim ve nefes terapileri için ideal. Zeki Doğulu, Özlem Oskay ve Steven Comer gibi uzmanlar atölyeler düzenliyorlar. Otelin 360 derecelik bir seyir terası var ki günbatımında ideal. Aklınızda olsun bu terasta Gökova Körfezi manzarası eşliğinde gün batırırken kimi evlilik teklif ediyor kimi sevdiğine aryalar söylüyormuş. Yaratıcılıkta sınır yok, bakalım siz ne yapacaksınız? Bütçeniz kısıtlıysa Golden Key’den sonraki koyda Amazon isimli bir kamp yeri de bulunuyor.

Bördübet, Marmaris

Bördübet, Marmaris
SAFFET EMRE TONGUÇ
Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

Gerek mesleki, gerek şahsi ilgimden dolayı 130 civarında ülkeye seyahat etti. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife gibi dergilerde yazılar yazıyor. Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yurtdışı yayınlarında yer aldı. Fotoğrafları 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. İlk fotoğraf sergisini 2007 yılında açtı. Tasarımlarını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler 20 civarında dergide yer aldı...

100 binden fazla satan İstanbul Hakkında Her Şey adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu. NTV’de yayınlanan “Paha Biçilemez İstanbul” programı kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaştı ve çok sayıda ödül kazandı.

İstanbul’da hem Türkçe hem de İngilizce özel geziler yapıyor. Kapalıçarşı, Fener-Haliç-Balat, Karaköy, Galata-Beyoğlu, Taksim-Cihangir-Çukurcuma, 7 Tepe 7 Cami gibi birçok farklı gezide kapalı olan mekanları özel olarak açtırıyor. Kral ve kraliçelere hizmet veren özel bir yat ile yaptığı erguvan ve dolunay turları çok seviliyor. “Yılın Gezi Yazarı” “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” “En İyi Turizm Yayını” gibi farklı dallarda 17 ödül aldı ve çoğu İstanbul ile ilgili olan 16 kitap yazdı.

Aralarında Oprah Winfrey, Martha Stewart, Madeleine Albright, Colin Powell, Robert Redford,Calvin Klein, Kevin Spacey, Billy Crystal, Bob Geldof ve Rory Gates gibi kişilerin bulunduğu 100'den fazla önemli isme İstanbul'u anlattı.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr