Orada Bir Cennet Var, 1.5 Saat Uzakta

14 Ekim 2019
THY ile İstanbul’dan çıkıp sadece 1,5 saat sonra çizmenin güneyine vardığımda dudağımdan kendiliğinden bu cümle döküldü. Bu kadar yakın ama şimdiye kadar biraz gözden kaçmış bir yer diye düşündüm. Artık hayatlarımızın gerçeği olarak sosyal medya var; keyifli yerlerin keşfi, yeni seyahat deneyimleri hızla yayılıyor.
Devamını oku...

Mumbai

10 Ekim 2019
Mumbai
Hindistan’ın en kalabalık şehri Mumbai koşuşturan insanları, günlük hayattaki adrenalini ve yüksek binaları ile çoğu kişi tarafından New York ile karşılaştırılıyor. Burası ülkenin hem ticari hem eğlence hayatının başkenti, dünyada gün geçtikçe daha fazla insan tarafından sevilen ve izlenen Hint filmlerinin üretim merkezi Bollywood da Mumbai’de.
Devamını oku...

Singapur

12 Eylül 2019
Singapur
Güney Doğu Asya’da bulunan yaklaşık 720 kilometrekarelik Singapur, bir ada. İstanbul’un yarısı bile değil. Çok da küçümsemeyin ama başlı başına bir ülke bu şehir. Arazi doldurma çalışmalarından önce daha da küçükmüş. Sadece 581 kilometrekare.
Devamını oku...

Cayman Adaları

22 Şubat 2019
Cayman Adaları
Bu hafta korsanlarıyla meşhur cennet köşelerden birindeyiz. Binlerce adanın bir arada olduğu; mercanların, resiflerin, turkuaz denizlerin, sıcak, neşeli halkların ve olduğu kadarıyla mutlu olmayı bilenlerin diyarındayız, yani Karayipler’deyiz. Çok çekmiş Karayipler'deki adalar.
Devamını oku...

Adım Adım Amman

19 Ocak 2019
2019’da aldığım en doğru seyahat kararlarından biri, şimdiye kadar hep ertelediğim Ürdün’ü nihayet görmek oldu. Belki hem yakın hem vizesiz oluşu nedeniyle “nasılsa giderim” diyerek pas geçtiğim bir ülkeydi ama “keşke daha önce gelseydim” dedirtti.
Devamını oku...

Lizbon

12 Ocak 2019
Lizbon, Akdeniz’e kıyısı olmayan bir Akdenizli, bir masal diyarı. İstanbul gibi bu şehir de yedi tepe üzerine kurulmuş, ihtişamıyla nam salmış tarih boyunca. Yedi tepeden açtığı kollarıyla kucaklamış üzerinde yaşayanlarını. Size bu hafta şehirde bulunan ve UNESCO dünya kültür mirası listesine girmiş iki eser olan Belem Kulesi ile Jeronimos Manastırı ve etrafındaki yerleri anlatacağım bu hafta.
Devamını oku...

Bocelli’nin Peşinden Toskana’ya

14 Aralık 2018
Temmuz sonunda Andrea Bocelli’yi doğduğu topraklarda dinlemek için İtalya’daydım. Gözlerimi Toskana’nın müthiş manzaralarına, kulaklarımı dünyanın en iyi seslerinden birinin canlı performansına, ruhumu doğayla sanatın buluşmasının rafine keyfine teslim ettim.
Devamını oku...

Tuna Ve Sava Nehirlerinin Kucaklaştığı Şehir, Belgrad

2 Kasım 2018
Belgrad
Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Sırpçası ise Beograd yani Beyaz Şehir. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Tuna ve Sava nehirlerinin sarılıp kucaklaştığı yerde kurulmuş. Yaklaşık iki milyon nüfusu ile hem Sırbistan’ın hem de Balkanlar’ın en büyük şehri. Türklerin en gözde tatil yerlerinden biri, öyle ki ülkeyi en çok ziyaret edenler açık ara Türkler.
Devamını oku...

Rönesansın Doğduğu Yer Floransa

20 Ekim 2018
Floransa
Medici ailesi Floransa denince akla gelen ilk isim. Bugün 400 bine yakın insanın yaşadığı şehir, 13. yüzyılda ticaretle uğraşırken, 15. yüzyıla Avrupa’nın sanat, mimari, politika başkenti olarak damgasını vurmuş.
Devamını oku...

Beni Yanıltan Şehir

6 Ekim 2018
Bologna
Beklentimi yüksek tutmadan gittiğim ama sürprizleriyle beni şaşırtan kentleri seviyorum. Bu listeye en son Bologna’yı ekledim. İtiraf ediyorum uzaktan izlenimim klasik bir Ortaçağ kenti olduğu yönündeydi ama yanılmışım.
Devamını oku...

Bodrum'un En Yeni, En Popüler Mekanları Bodrum’a Bu Yaz İmza Atacak Mekanlar

21 Temmuz 2018
Bodrum
Tarihin akışı içinde Halikarnassos, Petrius ve son olarak Bodrum adını alan bu küçük balıkçı ve süngerci kasabası, Heredot’un, Kaptan-ı Derya Turgut Reis’in yeri olmuş. Kıraç tepelerini yeşil renkle buluşturan, mavi yolculukla onu dünyaya tanıtan şairi kendi adıyla özdeşleştirmiş. Halikarnas Balıkçısı’nı Neyzen Tevfik ve Zeki Müren gibi başka sanatçılar takip etmiş yıllar içinde.
Devamını oku...

Amalfi Sahilleri-Hiç Bir Şey Yapmamanın Adresi

15 Haziran 2018
Amalfi
Burası öyle bir yer ki, bir yandan tüm sokak turist dolu, bir yandan yerel yaşam yıllardır hiç değişmeden aynı geleneksel yapıyla devam ediyor.
Devamını oku...

St.Martin

20 Mart 2018
ST.Martin
Nereden baksanız küçücük bir ada ama üzerinde iki ülke var. Hollandalılar yönettikleri kısma Sint Maarten, Fransızlar ise kendi taraflarına Saint Martin diyor.
Devamını oku...

Havana MSC ile

6 Mart 2018
Küba
Küba’daki son dört turumu gemiyle yaptım. İlk nedeni otellerin çok sıradan ama bir o kadar pahalı, servisin ise vasat olması. İkinci sebep ise Havana’da konaklıyorsanız anında kendinizi şehrin merkezinde buluyorsunuz.
Devamını oku...

Gizli Güç Kolombiya ve Yıldızı Bogota…

1 Mart 2018
Bogota
Ülkemizde uzaklığı sebebiyle gözardı edilse de dünyanın en popüler seyahat noktalarından biri Kolombiya.
Devamını oku...

Panama

20 Ocak 2018
Panama
Panama derken aklınıza gelen ne? Şu okyanusları birleştiren ülkeden mi söz ediyorsunuz? Yoksa sadece bir şapka mı sanıyorsunuz? ? Şu ünlü Wikileeks Panama belgelerinin adı mı kastettiğiniz?
Devamını oku...

Phuket

6 Ocak 2018
Phuket
Eğer tatile gittiğiniz yerde günü şaşırıp saati unutuyorsanız tamam demektir; gerçekten iyi vakit geçirdiğinize inanabilirsiniz. Benim onca seyahat içinde bu hissi en son yaşadığım yer Phuket Adası oldu.
Devamını oku...

Brugge

25 Aralık 2017
Brugge
Bir günde gezip, bir ömür unutamayacağınız şehir...
Devamını oku...

Yakınları Keşfedin

7 Aralık 2017
Gürcistan
Bu yazıya konu ülkeler, her yıl milyonlarca turistin aktığı kültleşmiş rotalar değil. Hiçbiri uzun yollar kat etmeniz gereken uzak rotalar da değil. Gelin bu kez yakınları keşfedin.
Devamını oku...

Avrupa'nın 4 Güzeli

29 Kasım 2017
Londra
Yapılan araştırmalara göre Türklerin dünyada en çok gittikleri şehirler arasında Londra, Paris, Roma ve Barselona bulunuyor. Yurtdışına gideceklerin bir kısmı bu şehirleri ziyaret eder diye düşündüm, size Avrupa’nın dört güzelinin sırlarını yazdım.
Devamını oku...

Işıkların Raksettiği, Rüzgarın Aşk Ettiği Şehir : Bakü

23 Kasım 2017
Bakü
Bakü’ye Azerice “Bakı” deniyor ve “Rüzgarlı Şehir” anlamına geliyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Azerbaycan, sınırları içinde bulunan petrol ve doğalgaz rezervleri sayesinde büyük bir gelişim yaşıyor.
Devamını oku...

10 adımda Amsterdam

16 Kasım 2017
Amsterdam
Venedik’ten daha fazla kanalıyla, Paris’den daha fazla köprüsüyle, Avrupa’nın en çekici ve heyecanlı şehirlerinden biridir Amsterdam. 1200’lü yıllarda Amstel Nehri’nin ağzında sulak araziler üzerinde bir balıkçı kasabası olarak kurulmuş.
Devamını oku...

10 adımda Prag

23 Ekim 2017
Çek Cumhuriyeti’nin 1993’ten beri kat ettiği mesafe gerçekten takdire şayan. Ülkenin başkenti olan Prag, Vltava Nehri’nin iki yakasında kurulmuş.
Devamını oku...

Yıl Boyunca Güzel Alaçatı...

27 Ağustos 2017
Alaçatı
Son zamanların gözde mekanı Alaçatı’nın adı kimilerine göre alaca attan geliyor kimilerine göre de alacık çadırlarından. Kasaba eskiden deniz kenarındaymış ama deniz yavaş yavaş çekilince geriye bataklık kalmış.
Devamını oku...

Çeşme

24 Ağustos 2017
Çeşme
Çeşme’yi keşfetmeye ne dersiniz? Günümüzün bu popüler sayfiyesi İyon Birliği’nin 12 şehrinden biriymiş.
Devamını oku...

Mikonos Yolcusu Kalmasın

14 Temmuz 2017
Mikonos,Yunanistan
Mikonos, Kikladlar (Halkalar) diye geçen adalar topluluğunun bir üyesi. Kışın 10 bini bulmayan nüfus, yazın 100 binin üzerine çıkıyor. Ada yer gök şapel dolu. Bazı aileler kendi ibadetleri için bu küçük kiliseleri yaptırıp aynı zamanda mezarlık olarak kullanmışlar.
Devamını oku...

Çizmenin En Altı, Sicilya’nın En Lüksü

22 Haziran 2017
Sicilya
Çizmeyi aşıp kuzeye çıkmış olabilirsiniz fakat Sicilya'yı görmeden İtalya resmi tamamlanmaz. Sicilya uzun yıllar Arabından Fransızına farklı kültürlerin etkisinde kalmış, kendi kültürünü yaratmış oldukça sofistike ve özgün bir bölge.
Devamını oku...

Yeryüzündeki Cennet Mauritius

15 Haziran 2017
Mauritius Adası
Bu yazıda benimle dünyanın en güzel balayı adalarından birini, Mauritius’u keşfetmeye ne dersiniz? Sığ kayalıklar, palmiyeler, Hindistan cevizi ağaçları ve şeker kamışı tarlaları ile çevrili Mauritius, Afrika’nın güneydoğusunda bulunan bir ada ülkesi.
Devamını oku...

Girne’den Bafra’ya Kıbrıs

30 Mayıs 2017
Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs
Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’de üçüncü büyük ada olan Kıbrıs 1571’den 1878’e kadar Osmanlılar tarafından yönetildi. Adaya 1878 ile 1960 yılları arasında ise İngilizler hükmettiler. Kıbrıs’ta 1974’teki nüfus mübadelesi ile Kıbrıslı Türkler kuzeye, Kıbrıslı Rumlar güneye giderek bugünkü yapı oluştu.
Devamını oku...

Zümrüt Sahillere Yelken Açmak

24 Mayıs 2017
Porto Cervo, Sardinya, İtalya
Geçtiğimiz yaz dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri kabul edilen Loro Piana Regatta’sına gittim. Bu heyecanı yaşayanlardan biri olmak muhteşem bir deneyimdi. İtalya’nın Sardinya Adası’nın Porto Smeralda denilen kısmında yapılan yarışlar bana apayrı bir dünyanın kapılarını açtı…
Devamını oku...

İmparatorların Aşkı, Ünlülerin Gözdesi Capri

26 Nisan 2017
Capri, İtalya
Zaman çizgisinde 2000 yıl geriye gidin… İmparator Sezar Augustus bu adaya ayak basmış ve öylesine etkilenmiş ki adeta aşık olmuş. Tarih tekerrür etmiş, bu kez İmparator Tiberius hayran kalmış Capri’ye, adaya taşınıp yaşamının sonuna dek burada yaşamış. Bunları düşününce, tarihi adanın “cennet bahçesi” anlamına gelen ismini boşuna almadığını düşünmemek elde değil. Aklıma İngiliz Yazar D.H. Lawrence geliyor; “Dedikodulu, villalarla dolu, kat kat kireç taşlarıyla bezenmiş, cenneti çok andıran ama dünyayı hiç andırmayan bir yer” diye anlatıyor Capri’yi.
Devamını oku...

Lüks tatilin en iyi 10 adresi

19 Nisan 2017
Milano, İtalya
İtalya’nın en dinamik şehirlerinden biri olan Milano aynı zamanda dünya moda endüstrisinin de en önemli merkezlerinden. Modanın çizgileri Paris ve New York gibi burada belirleniyor. Renkler, trendler Milano’dan dünyanın farklı köşelerine yayılıyor. Şehrin belirli bölgelerinde yürüyen insanlar adeta moda dergilerinden fırlamış gibiler ve podyumlardaki manken edası ile sokaklarda dolaşıyorlar.
Devamını oku...

Adatepe isimli bir vaha, Bördübet adında bir cennet

29 Mart 2017
Adatepe, Çanakkale
Kaz Dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hâkim bir konumda bulunan Adatepe, SİT alanı içinde bulunduğundan Türkiye’nin en iyi korunmuş köylerinden biri. Göz kirliliğine sebep olur diye binalarda klima ünitesine bile izin verilmiyor. Burası adeta kurtarılmış bir bölge, çoğu Rumlardan kalan 550 evin büyük bir kısmı restore edilmiş.
Devamını oku...

Lüks Seyahatin Adreslerinden Biri: Şeyseller

21 Şubat 2017
Şeyseller
Bakir bir güzellik, dalış için mükemmel yerler, ilginç kuş ve tropikal balık türleri ile benim için huzur kelimesinin karşılık bulduğu yerlerden biri Seyşeller. Hint Okyanusu’ndaki Seyşeller, granit ve mercan adalarından oluşuyor ve bazıları sadece birkaç kişinin sığabileceği büyüklükte! Birçoğu öyle küçük ki üzerinde bulunduğunuz süre içinde adanın tapusu size aitmiş hissi yaratıyor.
Devamını oku...

Avrupa'nın Lüks Kayak Merkezleri

14 Şubat 2017
Cortina, İtalya
Eğer sinema tutkunuysanız geçtiğiniz sokaklar size tanıdık gelebilir. Cortina d’Ampezzo aralarında bir James Bond filmi olan “Yalnız Gözlerin İçin” ve Pembe Panter’in de olduğu pek çok filme dekor olmuş. 16. yüzyıldan itibaren uzun süre Avusturya’nın yönetiminde kalmış. Ancak bu bile lisanın Almanca olmasını sağlayamamış. I. Dünya Savaşı sonrası Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dağılması ile yönetim İtalyanlara geçmiş. 20. yüzyıldan itibaren İtalyan elitlerin dikkatini çekmeye başlamış. II. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilen kış olimpiyatları 1956 yılına kısmet olmuş. Bu tarihten sonra da Cortina’yı tutmak mümkün olmamış. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan Güney Alpler’in Dolomitler bölgesine kurulduğu için “Dolomitler Kraliçesi” adı uygun görülmüş. 12 ayrı kayak alanı ile dünyanın en büyüklerinden biri.
Devamını oku...

Aspen’de Şımartan Kış

26 Ocak 2017
Snowmass, Aspen
ABD’de kayakseverlerin en gözde yeri; yılın 300 günü güneşle yıkanan, toplam 65 milli park, orman ve eyalet parkından oluşan, 26 ünlü kayak merkezine sahip olan Kolorado. Üstelik yapılacak tek şey kayak değil; Grand Junction’da chardonnay veya merlot üzümlerinden yapılan yerel şarapların tadına bakabilir, Gleenwood Springs ve Hot Sulphur Springs’deki kışın da açık olan sıcak su banyolarına gidebilirsiniz. Bu bölge gurmeler için de bir cennet, sadece Aspen’de dünyaca ünlü şeflere ait 150 bar ve restoran var. Dünyanın en pahalı evlerinden biri de Kolorado’nun en tanınmış kayak merkezi Aspen’de bulunuyor. Suudi Arabistanlı Prens Bandar bin Sultan’a ait evin değeri 135 milyon dolar. 32 odalı, 5,200 m2’lik malikane “Hala Ranch” adını taşıyor ve Beyaz Saray’dan bile büyük!
Devamını oku...

Maldivler

19 Aralık 2016
Maldivler
En göz kamaştıran mavi, palmiyeler, gökyüzünde tembelce dolaşan bulutlar. Resimlerde gördüğünüz ve hayalinizde yaşattığınız her şey ve daha fazlası var Maldivler’de. Gerçekten rüya gibi o yüzden balayı için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.
Devamını oku...

Su damlasında gizli sağlık

19 Aralık 2016
Maria Worth, Avusturya
Lüks ve sağlığı birleştiren anlayışla sunulan tatilin adresi olan spa’lar, bir nevi arınma terapisi ya da gündelik streslerden kaçış gibi görülüyor. Hem ülkemizde hem de dünyada giderek daha çok insanın ilgi odağına giren bu merkezler, sağlık turizmi çarkının da en büyük dişlisi. Aslında spa merkezleri modern çağın hediyesi olsa da insanların sudan gelen sağlığın peşine düşme hikayesi epey eski. Suyun şifa kaynağı olarak kullanılışı kaplıcalar, hamamlar, havuzlar gibi birçok farklı şekilde göstermiş kedini tarih boyunca.
Devamını oku...

Avrupa’yı Noel pazarlarının coşkusu sardı

15 Aralık 2016
Prag, Çek Cumhuriyeti
Aralık ayının gelişi, Avrupa’daki Noel pazarlarının ışıltısının başlaması demek. Geleneksel el sanatlarından yerel lezzetlere, tasarım ürünlerden kült yılbaşı süslerine kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Noel pazarları sadece alışveriş buluşması değil; Avrupa’nın görkemli mimarisiyle birleşen masalsı bir yolculuk…
Devamını oku...
SAFFET EMRE TONGUÇ
Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

Gerek mesleki, gerek şahsi ilgimden dolayı 130 civarında ülkeye seyahat etti. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife gibi dergilerde yazılar yazıyor. Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yurtdışı yayınlarında yer aldı. Fotoğrafları 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. İlk fotoğraf sergisini 2007 yılında açtı. Tasarımlarını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler 20 civarında dergide yer aldı...

100 binden fazla satan İstanbul Hakkında Her Şey adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu. NTV’de yayınlanan “Paha Biçilemez İstanbul” programı kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaştı ve çok sayıda ödül kazandı.

İstanbul’da hem Türkçe hem de İngilizce özel geziler yapıyor. Kapalıçarşı, Fener-Haliç-Balat, Karaköy, Galata-Beyoğlu, Taksim-Cihangir-Çukurcuma, 7 Tepe 7 Cami gibi birçok farklı gezide kapalı olan mekanları özel olarak açtırıyor. Kral ve kraliçelere hizmet veren özel bir yat ile yaptığı erguvan ve dolunay turları çok seviliyor. “Yılın Gezi Yazarı” “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” “En İyi Turizm Yayını” gibi farklı dallarda 17 ödül aldı ve çoğu İstanbul ile ilgili olan 16 kitap yazdı.

Aralarında Oprah Winfrey, Martha Stewart, Madeleine Albright, Colin Powell, Robert Redford,Calvin Klein, Kevin Spacey, Billy Crystal, Bob Geldof ve Rory Gates gibi kişilerin bulunduğu 100'den fazla önemli isme İstanbul'u anlattı.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr