Yeterli Su İçmeyi İhmal Etmeyin

16 Ekim 2017
Cortina

Havalar soğudukça özellikle de kış aylarında susama hissinin azalması sıvı alımın azalmasına neden olabiliyor. Soğuk havalarda susamasanız bile yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin. Çünkü, terlemeseniz de her gün vücudumuzdan nemli derimizle, solunum, idrar ve dışkı ile sıvı kaybederiz. Kaybedilen sıvının yerine konması metabolizmanın daha iyi çalışması için çok önemlidir. Ayrıca gün içinde yeterli sıvı almadığınızda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, diüretik etkileri sebebiyle vücuttan sıvı atımını destekler. Özellikle çay, kahve tüketiminiz fazlaysa; sıvı alımınızı bir kez daha gözden geçirin. Su veya maden suyu sıvı ihtiyacı için iyi seçimlerdir.

Illnoss üniversitesi’nde 18.300 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre, günlük su tüketimini 1-3 bardak artıran insanların günlük kalori alımları 68-205 kalori arasında azalıyor. Bununla beraber daha az kolesterol, sodyum ve basit şeker tüketiyorlar.

Her gün en az 2 litre su ve 1-2 şişe maden suyu tüketmeye özen gösterin. Su içmeyi unutuyorsanız masada en çok gördüğünüz yere notlar yapıştırabilir ya da sadece bunun için kurgulanmış mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Ben her zaman ofiste, arabada evde tabi ki sporda su şişem ile geziyorum bardak saymayı sevmiyorsanız şişe ile içmeyi deneyin. Dilerseniz su veya maden suyunuzu taze meyvelerle renklendirebilirsiniz.

Suyunuza;
Kan şekeri dengesi için; tarçın
Antidezenfektan özelliği için; karanfil
Ferahlatıcı aroma için; taze nane yaprakları
Ödem atmayı kolaylaştırmak için; zencefil, maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Yeterli Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Ödem Atan Zencefilli Çay

1,5 litre suya;
1/2 demet maydanoz
1 elma
1 limon
1 çay kaşığı toz zencefil
2-3 adet karanfil
Tarçın

Kaynatıp süzün. İster soğuk, ister sıcak içebilirsiniz

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr