Sağlıklı Ara Öğün Seçenekleri

6 Ekim 2017
Cortina

Sağlıklı beslenebilmek ve daha sağlıklı olabilmek için her gün 3 ana öğün şart. Peki ara öğün? Bu konuda kafanız bazen karışıyor olabilir. Ara öğün kavramı tamamen kişiye bağlıdır, kişinin fizyolojik ve psikolojik duruma göre değişebilir. Eğer sık acıkıyorsanız, uzun süre aç kaldığınızda enerjiniz düşüyorsa ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız, ana öğünlerde çok acıktığınız için yemeniz gerekenden fazla besin alımına eğilimliyseniz ara öğün yapabilirsiniz. Tabi ki doğru besinleri seçmeniz şartıyla.

Gün içinde sürekli bir yerlerden bir yerlere yetişmeye çalışıyor ve koşuşturuyorsanız, ara öğünlerde enerjinizi dengelemeye yardımcı olacak seçimler önemlidir. Ben ofisteyken genellikle kahve, kuru kayısı ve ceviz ile ara öğün yapmayı seviyorum. Günü dışarıda geçireceksem de mutlaka ara öğünümü yanıma alıyorum, taze meyve, yulaflı kurabiye, yağlı tohumlar en pratik taşınabilir ara öğünler arasında. Ara öğün özellikle trafikte olunca aslında eğlenceli de olabiliyor eve çok aç gitmemek hatta trafikte kan şekerinizin düşüp gergin olmamak içinde ben her zaman arabada atıştırmalık bulunduruyorum.

Sağlıklı Ara Öğün Seçenekleri

Ara öğün yapmak zayıflatır mı?

Bu soruya evet dememi istediğinizi biliyorum ama maalesef bu konuda çok kesin konuşmak imkansız, yapılacak çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Araştırmalar, ara öğünün kilo kaybına etkisi konusunda farklı sonuçlar gösteriyor. Bazı çalışmalar, atıştırmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Tabi ki ara öğün yapmanın kilo kaybına etkisinde ara öğünde tüketilen besinler de çok büyük önem taşıyor. Ara öğünde yüksek kalorili besinler tercih ederseniz kilo alma olasılığınız artıyor. Bunun yanı sıra araştırmalar, genel olarak az ve sık beslenen bireylerin daha sağlıklı besinleri seçme eğiliminde olduğunu söylüyor. İngiltere ve Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre az ve sık yemek yiyen insanlar daha sağlıklı şeyleri tercih etme eğilimindeler ve kiloları daha az. Araştırmada bir gün içinde 4 öğünden daha az yemek yiyenlerin beden kitle indeksi (BKİ) günde 6 kez ya da daha fazla yiyenlerden fazlaydı. Yani bu araştırmaya göre sık yiyenler daha formda. Günlük ortalama kalori alımlarına bakıldığında ise daha az sıklıkta beslenenler her gün 350 kalori daha fazla yiyorlardı. Araştırmadaki diğer sonuç ise sık yemek yiyen insanların seçimlerinin daha iyi olduğuydu.

Sağlıklı Ara Öğün Seçenekleri

İşte sizin için sağlıklı ara öğün önerilerim…

 • 2 kuru kayısı, 3 tam ceviz
 • 20 gram bitter çikolata ve 10 badem
 • 1 kutu probiyotik yoğurt, 10-15 adet yaban mersini
 • 1 kutu az yağlı süt, 1 adet taze meyve
 • 2 adet grisini, 1 bardak ayran
 • ½ simit, 1 yemek kaşığı labne peynir veya karper
 • Kepekli tost, söğüş sebze
 • 2 adet kuru meyveli yulaflı kurabiye, sütlü kahve
 • Çiğ sebzeler ve humus
 • 1 avuç kuru üzüm, 10 fındık
 • 1 avuç beyaz leblebi, 1 bardak kefir
 • 2 top dondurma,5-6 badem
 • Yarım yufkadan sebzeli yağsız gözleme, 1 bardak light ayran

Haftada 1-2 kez olmak kaydıyla ara öğünde 1 porsiyon sütlü veya meyveli tatlı tercih edebilirsiniz.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr