Kış Meyveleri

17 Şubat 2018
Cortina

Meyve sebze tüketimi yaz kış çok önemli. Her mevsim meyvesi ve sebzesinin kendine özel faydaları var. Kış aylarında, soğuk havalarda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış olur ve kış meyveleri de özellikle C vitamini açısından daha zengindir. C vitamini hastalıklara karşı savaşta bağışıklık sistemine destek olan vitaminlerden biridir. Doğa bu dengeye uygun bir şekilde kış aylarında bize mandalina, portakal, greyfurt, kivi gibi C vitamini kaynaklarını sunar. Yaz aylarında ise hava sıcak olduğundan ve vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğundan kavun, karpuz, üzüm gibi su oranı yüksek meyveler ön plandadır. Bu sebeple her mevsim için dengeli ve yeterli beslenmek mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek çok önemlidir. Kış aylarında özellikle akşamları evde geçirilen vakit artıyor ve akşam tüketilen meyvelerin porsiyonu kaçabiliyor. Özellikle hastalık durumlarında ‘daha hızlı iyileşmek’ için tüketilen mandalina ve portakallar, veya karışık sıkma meyve suları da yine artışta. Ama bu noktada unutmayın ki vücudumuza fazladan aldığımız her şey yağ olarak depolanıyor ve faydadan çok zarar getirebiliyor.
Gün içinde 3-4 porsiyon meyve tüketmek daha sağlıklı olmak için önemli. Özellikle farklı meyveler tüketerek her birinin ona özel faydalarından yararlanmalıyız.
 

En Sık Yapılan Diyet Hataları
 
Gün içindeki meyve seçeneklerden birisi kurutulmuş meyve olabilir. Taze meyveler gibi kurutulmuş meyvelerde posa, vitamin A, C potasyum ve folat içerir. Porsiyon başına, kurutulmuş meyeler daha fazla kalori içerirler çünkü suyu uçtuğu içi kuru madde miktarı ve kalorisi de artar. Ama kış için güzel bir seçenek olabilirler. Kurutulmuş meyveleri taşıması kolaydır. Salatalara, yulafınızın yanına, kahvenizin veya çayınızın yanına yakışacaktır. Meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmenizi tavsiye ederim. Çünkü 1 bardak portakal suyu için hem ortalama 3-4 portakalın kalorisini almış oluyorsunuz ve hem de sizi tok tutmaya yardımcı ve bağırsak sağlığınız için faydalı olan posayı da atmış bulunuyorsunuz.
 
Meyve tüketimi önemli ama porsiyonlar konusunda dikkatli olmakta da fayda var. İşte sık tüketilen kış meyvelerinin 1 porsiyonları;
 
Portakal                      1 adet
Mandalina                 2 adet
Elma                           1 adet
Muz                            yarım adet
Greyfurt                     yarım adet
Kivi                              1 adet
Nar                             yarım adet
Armut                         1 adet
Kuru kayısı                 3 -4 adet
Kuru üzüm                 2 çorba kaşığı
Kuru incir                   1 adet
 
En Sık Yapılan Diyet Hataları

 

 
DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr