Enerjinizi Yükseltin

17 Ağustos 2017
Cortina

Önce demir eksikliği anemisi, hipoglisemi veya teşhis edilmemiş bir hipotiroid probleminiz var mı emin olun. Eğer yok ise şanslısınız, birçok kişiyle aynı duyguları paylaşıyorsunuz ve sadece enerjiniz düşmüş… Bütün günü daha zinde ve canlı geçirebilmek için 5 basit öneri

1. Kahvaltı Yapın ve Düzenli Beslenin

Enerjinizi Yükseltin

Her sabah kahvaltı yapın ve mutlaka protein yemeye özen gösterin öğlene kadar aç kalmak öğleden sonra ve gece yeme krizlerinin büyük suçlusudur ayrıca sabah sadece meyve veya poğaça gibi basit bir karbonhidrat insülin dengenizi bozup gün boyu sizi yorgun yapabilir. Öğünlerinizde mutlaka sizi uzun süre tok tutacak ve enerji verecek protein kaynağı besinlere yer verin. Ara öğünlerinizde kan şekerini hızlı yükselten besinler yerine, fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları ve lif zengini meyveleri tercih edebilirsiniz.

2. Hareket Edin

Enerjinizi Yükseltin

Gün içinde hareket ederek kan dolaşımınızı aktive edin. Belirli saat dilimlerinde masanızdan kalkın ve ofis içinde bile olsa kısa yürüyüşler yapın. Sürekli aynı pozisyonda oturmak gün içinde hep aynı hareketleri yapmak yerine meditasyon, yoga ,egzersiz hatta kısa bir nefes terapisi veya masaj ile çok kısa sürede enerjinizi artabilirsiniz.

3. Yeterli Su İçin

Enerjinizi Yükseltin

Yorgunluk hatta baş ağrısının tek ilacı bazen su olabiliyor çünkü susuzluk yani dehidratasyon açlık, yorgunluk hatta depresif etkiler ile karışabiliyor. Su içemeye başladığınızda bu durum çok kısa sürede düzelebiliyor. Yeterli su içtiğinizi anlamanın en iyi yolu idrar renginize bakmak açık renkli ise iyi durumdasınız koyu sarı ise hemen kendinize bir bardak su koyun.

4. Güneşe Çıkın Ve Temiz Hava Alın

Enerjinizi Yükseltin

Araştırmalara göre güneşli havada kısa yürüyüş hafızayı güçlendirmek ve yenilenmek için etkili, bu noktada aslında D vitamini düzeyinize baktırmanızın da önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

5. Çevrenize Dikkat Edin

Eğer kendinizi bir ortamda sürekli yorgun, halsiz veya mutsuz hissediyorsanız etrafınızdaki kişileri ve ortamınızı da inceleyin. Çünkü duygular şaşırtıcı şekilde bulaşıcıdır. Etrafınızdaki olumsuz kişiler sizi de etkiliyor olabilir, mümkünse uzaklaşmaya çalışın ve kendinize enerji verecek başka alternatifler bulun.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr