En Sık Yapılan 5 Diyet Hatası

27 Ocak 2018
Cortina

Kilo vermek isteyenler için en kısa ve en hızlı yol her zaman ilgi çekici oluşmuştur. Ama hızlı olan her şey doğru ve sağlıklı değildir. Hızlı kilo vermeye çalışırken birçok diyet hatası yapılıyor ve bunların bir çoğu sağlığımız için riskli olabiliyor. Sosyal medya hesaplarımdaki takipçilerimden ve danışanlarımdan en sık duyduğum 5 diyet hatasını sizlerle de paylaşmak istedim,

1. Sadece alınan kalorilere odaklanmak

Diyet yapmak isteyenlerin ilk sorduğu soruların başında geliyor ‘Ben kaç kalori almalıyım?’. Oysaki tek başına aldığınız kaloriler değil, yaktığınız kaloriler de büyük önem taşıyor. Ayrıca sağlıklı kilo verebilmek için aldığınız kalorilerin nereden alındığı da mühim. Bütün besin gruplarından yeterli miktarda tüketmeye özen gösterin.

En Sık Yapılan Diyet Hataları


2. Karbonhidratları tamamen hayatından çıkarmak

Karbonhidratları kesip ihtiyacınızdan fazla yağ veya aşırı protein yiyorsanız, vücudunuz aşırı kalorileri alıyor ve yine yağ olarak depoluyordur. Unutmayın, her şeyin fazlası vücutta yağ olarak depolanıyor; Burada önemli olan doğru karbonhidratı tercih etmektir. Tam tahıllı besinler, kuru baklagiller ve meyveler kompleks karbonhidratlardır, lif içerirler ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olurlar.

En Sık Yapılan Diyet Hataları

3. Sağlıklı besinleri sınırsızca tüketmek

Su dışındaki her şey kalori içerir. Bazı besinler sağlığımız için çok faydalı olsa da, ihtiyacımızdan fazla aldığımız her kalorinin yağa dönüştüğünü unutmayın. Organik ürünler bu konuda kafa karıştırıcı olmasın sağlıklı olduğu doğru ama sınırsızca yemeniz anlamına gelmez. Besinde su arttıkça kalori düşer bu yüzden su oranı yüksek taze sebzeler( salatalık, marul, domates gibi) miktar konusunda daha özgürce tüketilebilir

En Sık Yapılan Diyet Hataları

4. Uzun süre aç kalmak

Uzun süre aç kalmak, bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olabilir. Araştırmalar, yemek yemeyen veya daha az yiyenlerin, yağ yerine kastan daha çok kaybettiklerini gösteriyor. Kas kaybı metabolizma hızınızın yavaşlamasına ve sonrasında verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olur.

5. Yüksek proteinli beslenmek

Diyetinizdeki protein tüketimini artırdığınızda, başlangıçta protein gıdaları dolgunluk hissi geliştirdiğinden kilo verebilirsiniz. Ama uzun vadede yüksek protein alımı, karaciğer ve böbreklerde sorunlara yol açabileceği gibi meyve, sebze ve tam tahıl kısıtlandığı için diyet lifi eksikliği ve kabızlığa neden olabilir. Ayrıca vitamin ve mineral eksikliği görülebilir.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr