Egzersizi İhlal Etmeyin

10 Şubat 2018
Cortina

Havalar soğudukça ve günler kısaldıkça egzersize ayırılan vakit de azalıyor. Kışın battaniyenin altında film izlemek veya sıcak çikolata ve sıcacık bir kahve eşliğinde sohbet etmek size daha cazip geliyor olabilir ama egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek için de birçok sebep var.

Üstelik kış aylarında yaptığınız egzersiz sizin için ekstra faydaları da var. Egzersiz denince hemen gözünüz korkmasın, aktif olmak için profesyonel sporcular gibi spor yapmanız gerekmiyor. Ama bir yerden başlayın ve kendinize hedefler koyun. Kısa yürüyüşler başlangıç için idealdir. Hiçbir şey yapamıyorsanız günde mutlaka 10.000 adım atmaya çalışın. Havanın soğukluğunu bahane etmeyin, çünkü bu yürüyüş sizi soğuk algınlığından da koruyabilir. Çalışmalar her gün yürüyen insanların, hareketsiz insanlardan %25 daha az soğuk aldığını göstermekte. Ağırlık kaldırarak yürümek aynı zamanda kemik erimesini de önleyebilir. Kemikler de kaslar gibidir, makul ölçüde onları zorladığımız zaman güçlenirler. Ayrıca bazı çalışmalara göre soğuk havalarda yapılan egzersizler kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olabilir, bu yüzden eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa soğuk havada egzersiz yapmaya korkmanıza gerek yok.
 

Egzersizlerle ısının

Egzersizin en güzel özelliklerinden biri de maliyet gerektirmemesidir. Evet haklısınız, kış aylarında dışarı çıktığınızda bile üşüyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki;  ısınmanın ve sıcak kalmanın en iyi yolu hareket etmek ve egzersiz yapmaktır. Egzersiz vücuda kan pompalanmasına yardım eder, dolaşımı hızlandırır ve egzersiz sonrası da belirli bir süre vücut ısınızın dengelenmesini sağlar. Üstelik bu ısınma yöntemi hem eğlenceli hem de söyledğim gibi ücretsiz.

En Sık Yapılan Diyet Hataları


Bu günlerin yarını da var…

Evet, bu günlerin yarını da var ve her kış sonrasında baharı ve yazı getiriyor. Yaz ayları gelip çattığında istediğiniz ince kıyafetlerin içine girmek için hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo vermeye çalışmak yerine şimdiden harekete geçmek en doğrusu.  Sadece yürüyüş yaparak bile kilo kaybını destekleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, günde 30-60 dakika tempolu yürüyen aşırı kilolu insanlar, diğer hiçbir yaşam tarzı alışkanlığını değiştirmedikleri halde, kilo kaybettiler.
Diğer bir çalışma da, haftada minimum dört saat yürüyen insanların yaşları ilerledikçe hareket etmeyenlerden ortalama 4,5 kilo daha az kilo aldığını gösteriyor.
Yürüyüş yapmak için vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız bir de başka tarafından bakmayı deneyin. Markete arabayla gitmek yerine yürüyün, işten eve dönüşte bir durak erken inin, evinizin asansörü yerine merdivenlerini kullanın…

En Sık Yapılan Diyet Hataları
DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr