Cildinizi Besleyin

22 Mayıs 2017
Cortina

Cildimiz görünen en büyük organımız ve dış dünyayla aramızdaki kalkanımız. Güzel ve parlak bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Elbette güzel bir cilt için genetik faktörler çok büyük önem taşıyor ama çevresel faktörlerle de bir çok şeyi değiştirebiliriz. Beslenme de bu çevresel faktörlerin başında geliyor. Cildinizi içten dışa beslemeye ne dersiniz?

1. Günde 1-2 Kase Yoğurt Tüketin
Süt ve süt ürünlerinden düzenli olarak aldığınız protein, cildinizi sıkılaştırır ve çizgilerin oluşumunu önler. Günde 1-2 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketerek kırışıklık görünümü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz

2. Narın Bereketiyle Cildinizi Besleyin
Nar, çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Narın içeriğindeki polifenoller, serbest radikaller ile savaşır ve ciltteki kan akışını düzenler ve cilde pembelik kazandırır. Günlük bir orta boy nar veya bir çay bardağı nar suyu tüketebilirsiniz.

3. Yağlı Tohumlara Beslenmenizde Yer Verin
Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar içerdikleri bakır ile kollajen yapımını desteklerler. Ceviz, cildin elastikiyetinin gelişmesini sağlayan, omega 3 yağ asitleri içerir. Her gün ara öğün olarak 2-3 tam ceviz veya 10 badem/ fındık tüketmek, cildinize de iyi gelir.

4. Mevsiminde Sebze Tüketimini Önemseyin
Yapılan araştırmalar, yeşil ve sarı renkli sebzeleri düzenli olarak tüketen bireylerin özellikle göz çevresinde daha az kırışıklığı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca araştırmalar, yeşil ve turuncu sebzelerde bulunan karotenlerin, cildin güneşe karşı hassasiyetini azalttığını göstermektedir.

5. Ayçiçeği Çekirdeğini Sevin
Ayçiçeği çekirdeği, E vitaminin önemli bir kaynağıdır ve cildinizin en üst tabakasını güneşten koruyucu etki gösterir. Cilde sıkılık kazandıran bir protein olan kolajen üretimini harekete geçirmeye yardımcı olur. Ama miktara dikkat etmekte fayda var, günde 1 avuç tüketebilirsiniz.

6. Kuru baklagilleri Eksik Etmeyin
Kuru baklagillerin genellikle çinko içeriği yüksektir. Düşük çinko seviyesi ile ciltte oluşan lekeler-yaralar arasında ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmacılar, çinkonun iyileştirici etkisinin olduğunu düşünmektedir. Haftada 3-4 kez lif ve vitamin mineral içeriği açısından zengin kuru baklagillere sofranızda yer verin.

7. Soyayı Denediniz mi
Soya, içerdiği mineral ve protein ile ciltteki pigmentasyonu arttırır ayrıca güneş nedeniyle oluşan lekelerin önlenmesini sağlar. Soya sütüyle yapılmış kahve ya da smoothileri deneyebilir ya da son zamanların popüler besini soya filizini salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

8. Her gün 2-3 porsiyon taze meyve tüketin
Taze sebzelerin dışında her gün 2-3 porsiyon taze meyve tüketmeyi de ihmal etmeyin. Her meyvenin kendine özel vitamin mineral ve antioksidan içeriği vardır. Özellikle bir antioksidan olan C vitamininden zengin meyveler, serbest radikallerin ve güneş ışınlarının cildinizde yarattığı tahribattan korunmaya yardımcı olur.

9. Günde 1-2 fincan yeşil çay için
Yeşil çayda bulunan “epi-gallo-kateşin-3-gallat" adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen madde, kızarıklık oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, yeşil çayın vücuttaki enfeksiyonla savaştığını göstermiştir. Günde en az 1-2 fincan yeşil çay, kızarıklıkları azaltıcı etki sağlayabilir.

10. Su İçmeyi İhmal Etmeyin
Güzel bir cildin en önemli kuralı elbette yeterli sıvı alımıdır. Cildin nemli olması, elastikiyetinin sağlanması ve daha sağlıklı olması için gün içinde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Özellikle sıvı kaybının arttığı yaz aylarında sıvı tüketiminizi biraz daha artırmanız faydalı olacaktır.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr