Bahar Yorgunluğu

26 Nisan 2017
Cortina

Baharda Enerjiniz Düşmesin

Bahar aylarında havalar ısınınca daha enerji dolu ve daha mutlu hissetmeye başlarız. Ama bazen bir sıcak, bir soğuk havalar, havada uçuşan polenler ve değişen iyon dengesiyle halsizlikten, enerji düşüklüğü ve sürekli uyku isteği de yaşanabiliyor. Küçük değişikliklerle baharda daha enerji dolu ve mutlu olmak mümkün...

Öncelikle uyku saatine dikkat etmek ve gün içinde en az 6-8 saat uyumak çok önemli ve uyanır uyanmaz odanızı havalandırarak bol oksijen almaya özen gösterin. Düzenli egzersiz kendinizi daha enerji dolu ve mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yeterli sıvı alımı özellikle bahar aylarında daha büyük önem taşıyor. Çünkü sıvı ve mineral eksikliği gün içinde baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve halsizlik gibi sorunlara sebep olabiliyor. Bu sebeple gün içinde mutlaka en az 2-2,5 litre su ve 1-2 şişe maden suyu tüketmeye özen gösterin.

Elbette düzenli beslenmek de baharda enerjinizi yükseltmenin en önemli ip uçlarından birisi. Taze sebze ve meyveler, tam tahıllar, probiyotik besinler, kuru baklagiller, süt ürünleri her zaman olduğu gibi bahar aylarında da tüketmeniz gereken besin gruplarından.

Düzensiz uyku kilo aldırabilir...

Özellikle bahar aylarında değişen uyku dengesi fazla kiloların habercisi de olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, geç saatte uyumanın ve kronik uykusuzluğun gece besin tüketimini artırdığını ve kilo alımını tetikleyebileceğini söylüyor. Günde 7 saatten az uyumak açlık tokluk hormonların dengesini bozup, almanızdan daha fazla kalori tüketmenize sebep olabiliyor. Uyumadan en az 2 – 3 saat önce kafein, nikotin, alkol, kızarmış ve baharatlı yiyecekler, fast – food gibi besinlerin alımını kesmek ve süt, muz gibi uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri tüketmek de uyku kaliteniz artmasına ve baharda daha enerjik olmanıza yardımcı olabilir.

Bahar aylarında enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde tüketebileceğiniz size uzun süre enerji verebilecek smoothie tarifimi eminim çok seveceksiniz.

Enerji veren smoothie

1 su bardağı süt
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
½ küçük muz
5-6 adet çilek
1 tatlı kaşığı tarçın

Bütün malzemeler blenderdan geçirilerek tüketilir. Afiyet ve sevgiyle…

Sağlıklı Fıstık Ezmesi

Sağlıklı Fıstık Ezmesi Fıstığın içindeki sağlıklı yağlar, lifler ve protein acıkmanızı önlemeye yardımcı olacaktır ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olacaktır. İçinde ekstra şeker olan fıstık ezmelerinden uzak durun sadece fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini tercih edin ve kendinize limit koyun. Ev yapımı fıstık ezmesi tarifim için Dilara Koçak youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.
DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr