5 Kırmızı Besin

13 Ocak 2018
Cortina

Besinlere rengini veren antioksidan maddeler, onlara aynı zamanda farklı ve sayısız özellikte faydalar da sağlıyor. İşte 5 kırmızı besin ve faydaları

1. Kırmızı biber

Kırmızı biber yıllardır sofralarımızda kullandığımız baharatlardan biri. Özellikle acı biberde 200’ün üzerinde aktif bileşen belirlenmiş ve aktif bileşenlerden bazıları vücudun tümünde birden fazla rol oynamaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı da kırmızı biberin içinde bulunan kapsaisin isimli bileşen. Kapsaisin aslında kırmızı bibere acı özelliğini veren maddedir. Acı biberde bulunan kapsaisin,; ağrılı iltihap, romatoid artrit, vazomotor rinit , alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisi de dahil olmak üzere bir çok fayda sağlar. Ayrıca, kapsaisinin etkili bir anti-kanser ajanı olduğu da biliniyor. Bunun yanı sıra bir çok farklı mekanizma ile kilo kaybına yardımcı olduğu, yağ yakımını desteklediği ve tokluk hissi sağladığı da biliniyor.


2. Pancar

5 Kırmızı Besin

Pancarın ıspanakgiller familyasından otsu bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Pancar doğal bir şifa kürü özelliği taşıyor; vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksek. Potasyum, magnezyum ve çinko mineralleri ile A, B6 ve C vitaminleri ve folik asit, karbonhidrat, lif içeriyor. Hem kalorisi düşük, hem daha uzun süre tokluk hissi veriyor, hem de yüksek miktarda lif içeriyor. Bu özellikleriyle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan pancar, metabolizma dostu bir sebze.

3. Domates

5 Kırmızı Besin

Domates meyve midir yoksa sebze midir tartışmasında başı çeken besinlerden. İster meyve olsun ister sebze sağlık için oldukça faydalı. Vücut için en etkili antioksidanlardan biri olan likopen en fazla domateste bulunur. Domates ayrıca C, A ve K vitaminin de önemli bir kaynağıdır. Yapılan çalışmalar yüksek likopen alımının kardiovasküler sağlığa olan olumlu etkilerini gösteriyor. Domates 100 gramında 22 kalori içerir. Aynı zamanda yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yarayan, kan şekerlerini denge altında tutan ve kolon kanserine karşı koruyucu etki gösteren lifin de iyi bir kaynağıdır.

4. Goji berry

5 Kırmızı Besin

Dünyada Wolf berry olarak da bilinen bu meyve .ok güçlü antioksidan kapasitesine sahip olduğu için Asya’da tıp alanında daha uzun yaşamaya katkısı olabileceği düşünülmüş ve bu sebeplerle nesillerce kullanılmıştır. Besin değeri oldukça yüksektir, portakaldan daha fazla C vitamini, havuçtan daha fazla beta-karoten içerir. İçerdiği beta-karoten sayesinde kalp hastalıklarıyla savaşmaya, kansere karşı korunmaya yardımcı oluyor. Ayrıca A vitamini, B-vitaminleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengin. 1 tepeleme tatlı kaşığı kuru Goji Berry meyvesi yaklaşık 15-16 Kcal. Goji Berry’i çiğneyerek, çayını, çorbasını, salatasını, müslisini, kekini, kurabiyesini yaparak tüketebilirsiniz. Fakat hiçbir besinden mucizeler yaratmasını beklemek doğru değil, bu noktada önemli olan Goji Berry’nin ve tüm besinlerin dengeli biçimde tüketilmesidir.

5. Nar

5 Kırmızı Besin

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri de şüphesiz ki nar. Sert görüntüsünün ardında bereketli ve sağlık için faydalı taneleri yatıyor. Nar potasyum, lif, C, A vitamini ve niasin içermektedir. Vitamin, mineral deposu olduğu gibi antioksidan açısından da oldukça zengin. Ayrıca nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan besin öğeleri ile kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karşı koruyucu etki yaratır. Yapılan araştırmalar cilt ve prostat kanserine karşı narın koruyucu etki yarattığını belirtiliyor.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr