3 Kış Meyvesiyle 3 Tarif

20 Aralık 2017
Cortina

Günde kişisel ihtiyaçlara göre değişmekle beraber en az 2-3 porsiyon meyve tüketimi çok önemli. Farklı besin ögesi, vitamin ve mineral alımı için de farklı meyveleri tüketerek rengarenk beslenmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ben de sizlerle en sevilen 3 kış meyvelerinden olan elma, armut ve nar ile farklı tarifler paylaşmak istedim…

Elma

Elma, içeriğindeki antioksidan vitaminler ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Elmada bulunan çözünen ve çözünmeyen lifler toksik maddelerin dışkı ile atılmasını sağlayarak kansere karşı koruyucu aktivite gösterir. Çözünmeyen lifleri LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur. Elmadaki pektin ve fenoller kolesterol ve trigliseridi düşürmede tek başlarına yarattıkları etkiden daha etkilidir. İçindeki pektin maddesi de kötü kolesterolü (LDL)'yi düşürürken, iyi kolesterol (HDL) oranını yükseltmeye yardımcı olabilir. 1 porsiyon meyve karşılığı olarak; 1 küçük boy tüketebilirsiniz.

3 Kış Meyvesiyle 3 Tarif

Yağsız Elmalı Kek (20 dilim)

Ara öğünde farklı alternatif arayanlar için yağsız elmalı kek vazgeçilmez olabilir.

Yarım çay bardağı esmer şeker
1 su bardağı light süt
3 adet yumurta
7 tam iri dövülmüş ceviz,
2 tatlı kaşığı tarçın
3 adet elma bir paket kabartma tozu
Tam buğday unu ile yulaf unu karışımı

Şeker ve yumurtayı rengi beyazlaşıncaya kadar iyice çırpın. Elma dışında ki tüm malzemeleri ekleyip karıştırın. Elmayı küp küp doğradıktan sonra hamura ekleyip son kez karıştırın. Önceden yağlanmış bir kek kalıbına dökün. 170 derece fırında, yaklaşık 20-25 dakika, üstü kızarıncaya kadar pişirin.

Nar

Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan bu meyve önemli miktarda da potasyum, lif, C ve A vitamini ve niasin içermektedir. Zengin vitamin, mineral içeriği ile de kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasından yer alır. Ayrıca nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan besin öğeleri ile kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karşı koruyucu etki yaratır.

1 porsiyon meyve karşılığı olarak; ½ küçük boy tüketebilirsiniz.

3 Kış Meyvesiyle 3 Tarif

Narlı Enerjik Yoğurt

Sabah kahvaltılarında farklı alternatifler arayanlar, narlı enerjik yoğurdu deneyebilirler.

1 kase yoğurt
2 yemek kaşığı nar
2-3 yemek kaşığı yemek kaşığı yulaf
2 tam ceviz
Tarçın
5-6 badem

Yoğurt diğer malzemelerle karıştırılarak tüketilir.

Armut

İçerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Çözünür lif sayesinde kan kolesterol seviyesini dengeler ve çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

C vitamini ve bakır içeriği oldukça yüksektir. Antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikaller karşı korurlar. Kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda armut hipoalerjenik bir meyve olduğu için rahatlıkla tüketilebilir.

1 porsiyon meyve karşılığı olarak; 1 orta boy tüketebilirsiniz.

3 Kış Meyvesiyle 3 Tarif

Armutlu Kefir

Probiyotik içeriğiyle bu tarif hem size hem de bağırsak sağlığınıza çok iyi gelecek…

1/2 olgun armut
1 su bardağı kefir
1 yemek kaşığı keçiboynuzu unu
2 tam ceviz

Armutları soyarak çekirdeklerini çıkartın. Tüm malzemeleri blender yapın, Üzerine isteğinize göre tarçın ekleyebilirsiniz.

DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr