Evde 5 Farklı Kahvaltı Alternatifi

27 Nisan 2020
Kahvaltı yaz kış şüphesiz ki günün en önemli öğünlerinden birisi. Güne kahvaltıyla başlamak bütün gününüzün daha enerjik ve daha sağlıklı geçmesini sağlayabilir. Yaz aylarında sıcak havalarında etkisiyle kahvaltı yapmanın zorlaştığını biliyorum. İşte yaz aylarında rahatlıkla tüketebileceğiniz 5 farklı hem pratik hem de sağlıklı kahvaltı önerisi;
Devamını oku...

Sağlıklı Alışveriş Sepeti

30 Mart 2018
Marketten, manavdan ya da pazardan bir şeyler satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Ya da alışveriş yaparken seçimlerinizi nelerin etkilediğini biliyor musunuz? Eğer sağlıklı beslenmek ve iyi yaşamak istiyorsanız bunun yolunun mutfaktan geçtiğini unutmayın.
Devamını oku...

Taze Sebze ve Meyve Tüketimi

6 Mart 2018
He ne kadar eskiler ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ deseler de bizim için yazın habercisi ilk baharın ilk ayıdır…
Devamını oku...

Kış Meyveleri

17 Şubat 2018
Meyve sebze tüketimi yaz kış çok önemli. Her mevsim meyvesi ve sebzesinin kendine özel faydaları var. Kış aylarında, soğuk havalarda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış olur ve kış meyveleri de özellikle C vitamini açısından daha zengindir.
Devamını oku...

Egzersizi İhlal Etmeyin

10 Şubat 2018
Havalar soğudukça ve günler kısaldıkça egzersize ayırılan vakit de azalıyor. Kışın battaniyenin altında film izlemek veya sıcak çikolata ve sıcacık bir kahve eşliğinde sohbet etmek size daha cazip geliyor olabilir ama egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek için de birçok sebep var.
Devamını oku...

En Sık Yapılan 5 Diyet Hatası

27 Ocak 2018
Kilo vermek isteyenler için en kısa ve en hızlı yol her zaman ilgi çekici oluşmuştur. Ama hızlı olan her şey doğru ve sağlıklı değildir.
Devamını oku...

5 Kırmızı Besin

13 Ocak 2018
Besinlere rengini veren antioksidan maddeler, onlara aynı zamanda farklı ve sayısız özellikte faydalar da sağlıyor.
Devamını oku...

3 Kış Meyvesiyle 3 Tarif

20 Aralık 2017
Günde kişisel ihtiyaçlara göre değişmekle beraber en az 2-3 porsiyon meyve tüketimi çok önemli. Farklı besin ögesi, vitamin ve mineral alımı için de farklı meyveleri tüketerek rengarenk beslenmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ben de sizlerle en sevilen 3 kış meyvelerinden olan elma, armut ve nar ile farklı tarifler paylaşmak istedim…
Devamını oku...

Probiyotiklere Hayatınızda Yer Verin

24 Kasım 2017
Probiyotik kelimesini son zamanlarda çok sık duymaya başladığınızı biliyorum. Son yıllarda çok popüler hale gelen probiyotiklerle ilgili yapılan araştırmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor ve çeşitli faydaları ortaya çıkıyor.
Devamını oku...

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

14 Aralık 2017
Soğuyan havalarla beraber en popüler konulardan biri haline geldi bağışıklık sistemi… Danışanlarımdan ve sosyal medya takipçilerimden bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir çok farklı uygulama yaptıklarını duyuyorum.
Devamını oku...

Balkabağı

17 Kasım 2017
Sıcacık rengiyle içinizi ısıtan bal kabağını sofralarınıza eklemeye ne dersiniz? Kış kabağı olarak da bilinen bal kabağı A vitamini öncüsü olan beta karotenin en iyi kaynaklarından biridir.
Devamını oku...

Yeterli Su İçmeyi İhmal Etmeyin

16 Ekim 2017
Havalar soğudukça özellikle de kış aylarında susama hissinin azalması sıvı alımın azalmasına neden olabiliyor. Soğuk havalarda susamasanız bile yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin. Çünkü, terlemeseniz de her gün vücudumuzdan nemli derimizle, solunum, idrar ve dışkı ile sıvı kaybederiz.
Devamını oku...

Sağlıklı Ara Öğün Seçenekleri

6 Ekim 2017
Sağlıklı beslenebilmek ve daha sağlıklı olabilmek için her gün 3 ana öğün şart. Peki ara öğün? Bu konuda kafanız bazen karışıyor olabilir. Ara öğün kavramı tamamen kişiye bağlıdır, kişinin fizyolojik ve psikolojik duruma göre değişebilir.
Devamını oku...

5 Adımda Tatil Sonrası Detoks

15 Eylül 2017
Tatiller küçük kaçamaklarla tartıda birkaç kilo fazlalıkla kapanmış olabilir. Tatil sonrası aldığınız birkaç kiloyu vermenize, ödem atmanıza ve vücudunuzun detoks sistemine yardımcı olmanıza destek olacak 5 öneri;
Devamını oku...

Hoş Geldin Sonbahar

8 Eylül 2017
Havalar soğumaya başladı ve son bahar kendini iyice hissettirdi. Kışa hazırlık dönemi olan son baharı ne kadar güzel geçirirseniz, kışta o kadar güzel geçer.
Devamını oku...

Uzun Yaz Akşamlarına Dikkat

24 Ağustos 2017
Yaz akşamları havanın da geç kararmasıyla birlikte kış aylarına göre çok daha uzun yaşanıyor. Uzun akşamlara sohbetin yanında atıştırmalıklar da eşlik edebiliyor. Yaz aylarında aldığınız kiloların sebebi belki de uzun yaz akşamları olabilir.
Devamını oku...

Enerjinizi Yükseltin

17 Ağustos 2017
Gün içinde kendinizi yorgun, halsiz hissediyor ve kendinizde her gün yaptığınız şeyleri bile yapacak güç bulamadığınız oluyor mu? Özellikle öğleden sonra göz kapaklarınız ağırlaşıyor ve sadece kahvenin yetmediği durumlarla karşılaşıyor olabilirsiniz.
Devamını oku...

Tatilde Diyet Stresine Girmeyin

18 Temmuz 2017
“Tatil” denilince akla ilk olarak deniz, kum, güneş, dinlenmek, seyahat etmek ve daha bir çok stres atmaya yardımcı eylem geliyor…
Devamını oku...

Serinleten Tarifler

13 Haziran 2017
Yaz aylarında sağlıklı ve lezzetli tariflerle bir yandan da serinlesek ne güzel olur değil mi? Gün içinde tükettiğiniz sıvıların, sıvı ihtiyacını karşılarken aynı zamanda sağlığınıza katkıda bulunmasına da özen gösterin.
Devamını oku...

Sıvı Kalorilere Dikkat

6 Haziran 2017
Havalar ısındıkça ve terle birlikte kaybedilen sıvı ve elektrolit miktarı da artıyor. Dolayısıyla günlük sıvı ihtiyacımız da yılın diğer aylarına göre daha çok oluyor.
Devamını oku...

Antioksidanların Karne Notu

22 Mayıs 2017
Antioksidan kelimesini artık hepimizin sık sık duyduğu popüler bir kelime oldu. Peki gerçekte nedir bu antioksidanlar ve ne işe yararlar merak ediyor musunuz?
Aldığımız besinlerin yararlı olabilmesi için enerjiye dönüşmeleri sırasında oksijen katkısıyla gerçekleşen yanmaya oksidasyon denir. Oksidasyon, bir yandan enerji sağlarken öte yandan serbest radikallerin oluşumuna yol açar. İşte bu serbest radikalleri kontrolsüz dolaşması pek çok hastalık habercisidir. Antioksidanlar bu serbest radikalleri kontrol altında tutarlar. Antioksidan kelime anlamı olarak oksidasyona karşı demektir.
Devamını oku...

Cildinizi Besleyin

22 Mayıs 2017
Cildimiz görünen en büyük organımız ve dış dünyayla aramızdaki kalkanımız. Güzel ve parlak bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Elbette güzel bir cilt için genetik faktörler çok büyük önem taşıyor ama çevresel faktörlerle de bir çok şeyi değiştirebiliriz. Beslenme de bu çevresel faktörlerin başında geliyor. Cildinizi içten dışa beslemeye ne dersiniz?
Devamını oku...

Kimler Detoks Yapmalı

26 Nisan 2017
Detoksun ana amacı toksinlerden arınmaktır. Aslında vücudumuz karaciğerimizin yardımıyla bu görevi zaten yapar. Ama bazı dönemlerde bazı kişilerin vücuduna bu konuda yardımcı olması gerekebilir. Bunun içinde inflamasyonu önleyen besinlere yönelmek ve doğal beslenme ana prensiptir. Sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu ana öğünler, sebze, meyve sularının içildiği ara öğünler, tam tahıl ekmeği, kuru baklagiller, balık, yoğurt, yağlı tohumlar, probiyotik ürünler, su ve maden suyu ile alınan bol sıvı desteği aslında bir çeşit detokstur.
Devamını oku...

Bahar Yorgunluğu

26 Nisan 2017
Bahar aylarında havalar ısınınca daha enerji dolu ve daha mutlu hissetmeye başlarız. Ama bazen bir sıcak, bir soğuk havalar, havada uçuşan polenler ve değişen iyon dengesiyle halsizlikten, enerji düşüklüğü ve sürekli uyku isteği de yaşanabiliyor. Küçük değişikliklerle baharda daha enerji dolu ve mutlu olmak mümkün...
Devamını oku...
DİLARA KOÇAK
Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.

1994 – 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı.

2003 Ekim – 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanı ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve iş adamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergilerinde düzenli olarak yazılar yazmaya devam etmektedir.

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr